Artykuły i pubilikacje



Znaczenie badań cytologicznych !!!

Regularne badanie cytologiczne jest najbardziej skutecznym sposobem wykrywania nieprawidłowych zmian komórkowych szyjki macicy , które mogą stanowić wczesne stadium raka szyjki macicy . Jednakże badanie cytologiczne nie zapobiega zakażeniu wirusem HPV , który wywołuje raka szyjki macicy . Pomaga ono natomiast w identyfikacji wczesnych oznak choroby . Pozwala to zatem na stosowanie odpowiedniej terapii . Od ponad 50 lat badania cytologiczne są najważniejszym instrumentam w profilaktycznych badaniach w kierunku raka szyjki macicy .
Przed badanie lekarz/położna przeprowadzą z tobą wywiad , będziesz też musiała wypełnić ankietę . Informacje te pozwolą wstępnie ustalić , czy znajdujesz się w grupie ryzyka . 
Czynniki ryzyka : 
- wiek - największy odsetek zachorowań jest wsród kobiet pomiędzy 40-55 rokiem życia 
- wczesne rozpoczęcie życia seksualnego 
- duża liczba partnerów seksualnych 
- duża ilość porodów 
- predyspozycje dziedziczne
- palenie papierosów 
nieprawidłowości stwierdzone podczas wcześniejszych badań cytologicznych .   
Na czym to polega ?
Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy . Lekarz ginekolog lub położna stosując specjalną szczoteczkę lub szpatułkę delikatnie pobierają warstwę komórek z powierzchni szyjki macicy . Komórki te są następnie badane pod mikroskopem pod kątem ewentualnych nieprawidłowości w budowie komórek powierzchniowych , a także stanu zapalnego i hormonalnego . W przypadku ich stwierdzenia lekarz skontaktuje się z Tobą i udzieli porady odnośnie wykonania dalszych badań i możliwości leczenia .
Opis badania :
- pobranie komórek wchodzących w skład nabłonka pokrywającego narząd rodny ( a dokładnie z szyjki macicy ) za pomocą specjalnej szpatułki/szczoteczki .
- rozprowadzenie pobranych komórek na szkiełku mikroskopowym .
- utrwalenie wymazu specjalnie do tego przeznaczonym preparatem .
- ostatnim etapem badania cytologicznego jest ocena pobranego wymazu i w zależności od wyniku , podjęcie przez lekarza ginekologa decyzji o dalszym postępowaniu .
Jak często należy poddawać się badaniu cytologicznemu ?
Badanie to powinno być rutynowo wykonywane u każdej kobiety . Pierwsze cytologia powinna być wykonana najpóźniej do 25 roku życia lub natychmiast  po inicjacji seksualnej . Początkowo raz w roku przez pierwsze 3-4 lata , a następnie powtarzane nie rzadziej niż co 3 lata . Kobiety między 25 a 59 rokiem życia są objęte programem NFZ bezpłatnego badania cytologicznego raz na 3 lata . Placówki , w których można wykonać takie badania cytologiczne umieszczone są na stronie internetowej NFZ .
Kiedy przypada data Twojego następnego badania cytologicznego ? Przygotowanie do badania .
Dzięki wczesnemu wykryciu choroby poprzez badanie cytologiczne ocalono życie wielu kobiet . Zatem niezależnie od tego , jak bardzo zapracowaną jesteś osobą - zapamiętaj datę Twojego kolejnego badania . regularne kontrole pomogą Ci ochronić własne zdrowie i życie .
Przed badaniem należy się odpowiednio przygotować :
1. Na badanie najlepiej zgłosić się co najmniej 4 dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego optymalnie między 10 a 18 dniem cyklu .
2. Cytologię powinno się robić co namniej dzień po badaniu ginekologicznym lub USG dpochwowym .
3. Przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych leków dopochwowych , dopochwowych środków plemnikobójczych , preparatów do irygacjio .
4. 24 godziny przed cytologią powinno się zrezygnować ze współżycia płciowego .
5. Przed badaniem należy również zadbać o odpowiednią higienę ( dokładne umycie zewnętrznych narządów rodnych ) i włożyć wygodne ubrania .
Co się stanie , jeśli wykryto obecność nieprawidłowych komórek ?
Jeśli zostałaś powiadomiona o wykryciu nieprawidłowych komórek , czyli o wyniku dodatnim , oznacza to , że laboratorium zidentyfikowało pewne zmiany komórkowe , które wymagają dalszego zbadania . Nie wszystkie zmiany w obrębie komórek oznaczają ,że powinnaś rozpocząć natychmiastowe leczenie ; wiele z nich znika bez takiej potrzeby . W zależności od stopnia zmian , możesz być poproszona o wykonanie kolejnego badania cytologicznego , lub w pewnych przypadkach skierowna na kolposkopie . 
Niewielka liczba kobiet proszona jest o powtórzenie badania cytologicznego , popnieważ pierwsze uznane zostało za nieadekwatne . Oznacza to , że laboratorium nie było w stanie dokonać oceny komórek na szkiełku i przedstawić wyniku . Może być to spowodowane obecnością krwi przysłaniającej obraz komórek lub tym , że próbka została rozprowadzona zbyt grubą lub zbyt cienką warstwą . 
Możesz się dowiedzieć , że wynikbadania cytologicznego jest na pograniczu . Oznacza to , że zaobserwowano zmiany komórkowe , lecz są one tak blisko normy , że prawdopodobnie samoistnie powrócą do stanu pierwotnego . W takim przypadku lekarz prawdopodobnie skieruje Cię na kolejne badanie cytologiczne w przeciągu 12 miesięcy .
Istotne jest , byś wykonała kolejne badanie cytologiczne lub przyszła na wizytę , zgodnie z zaleceniem lekarza .
Jak dowiedzieć się więcej . 
Jeśli badanie cytologiczne wykaże obecność nieprawidłowych komórek , rzadko oznacza to , że masz raka szyjki macicy lub jego wczesne stadium . Jednakże w pewnych przypadkach lekarz może skierować cię na kolposkopie .
Kolposkopia przeprowadzana jest przez wyszkolonych do tego lekarzy . Kolposkop - podświetlany mikroskop - stosowany jest do badania szyjki macicy z bliska , by ocenić rozmiar i zaawansowanie zmian oraz ustalić odpowiednią terapię . Jeśli to konieczne , można pobrać próbkę tkanki z szyjki macicy do diagnozy , można w tym momencie również zastosować leczenie szyjki macicy . Możesz także zostać poproszona o wykonanie kolejnego badania cytologicznego w przyszłości .
Leczenie raka szyjki macicy i zmian komórek szyjki macicy .
Leczenie zmian komórek szyjki macicy i raka szyjki macicy może być stosowana z powodzeniem i może obejmować szereg rodzajów terapii . Niezależnie od terapii zaleconej przez lekarza , upewnij się , że rozumiesz na czym ona polega .


- Jeśli nigdy nie wykonywno u Ciebie badania cytologicznego lub od ostatniego badania upłyneło dużo czasu nie zwlekaj i umów się na wizytę u ginekologa .
- Jeżeli kiedykolwiek wynik badania cytologicznego był u Ciebie nieprawidłowy , skonsultuj się z Twoim ginekologiem odnośnie terminu następnej wizyty .
- Pamiętaj o regularnym wykonaniu cytologii . 

Więcej na stronach :

www.rakszyjki.pl
www.rakszyjkimacicy-profilaktyka.pl
www.profilaktykarsm.pl
www.hpv.pl
www.lactovaginal.pl








Lek-Med.pl 2010 © - strony www dla lekarzy | start | o mnie | zakres usług | referencje | galeria zdjęć | kontakt | polityka prywatności